adana şalgam

adana şalgam suyu

        
Bilgi almak için 9:00 - 17:00
saatleri arasında ulaşabilirsiniz
gittigidiyor
n11
Üye Ol - Üye Girişi
Anasayfa Ürünler Kampanyalar Hakkımızda İletişim
BLOG
 
Şalgamın Faydaları 24 Nisan 2017
 
 

Şalgam Nedir

Adana Şalgam, turpgiller ailesinden bir sebzedir. Toprakta yetişen bir bitki olan şalgamın kırmızı ve mor renkli iki çeşidi bulunmaktadır. Adana Şalgamın tadı, ekşiye yarın bir acılıktadır. Serin ve soğuk iklimde yetişmektedir ve yetiştirilmesi oldukça zahmetlidir. Sürekli su isteyen şalgam bitkisi, yetiştirmeyi zorlaştırmaktadır. Ancak, şalgamdan yapılan şalgam suyu, Türkiye’de oldukça rağbet gören bir içecektir. Türkiye’nin milli içeceklerinden olan şalgam suyu, içerdiği A ve K vitaminleri ile birlikte, magnezyum ve potasyum açısından da oldukça zengin bir içecektir.
 
Adana Şalgam suyu, Türkiye’de Adana – Mersin – Hatay bölgesinde bilinmektedir. Kısaca bu bölgeye Çukurova bölgesi demek mümkündür. Şalgam suyu, şalgam bitkisinin ve siyah havucun suyu karıştırılarak elde edilmektedir. Ayrıca bu karışıma belirli oranda tuz da koyulmaktadır ve belirli bir süre mayalanmaktadır. Adana Şalgam suyunun, rengi bulanıktır tadı ise ekşiye yakın bir acılıktadır. Buna rağmen kendine özgü mayhoş tadı, yüzyıllardır kendini sevdirmeyi başarmış ve Türk mutfağına özgü bir içecek olmuştur.
 
Adana Şalgam suyunun “acılı” ve “acısız” olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır. Ayrıca Çukurova yöresinde sadece “şalgam” olarak adlandırılır. Şalgam suyu, en çok kebabın yanında tercih edilmektedir. Çukurova yöresindeki tüm kebapçılarda mutlaka şalgam suyu bulunmaktadır.
 
Acılı şalgam yapımında, yine Çukurova bölgesine özel bir biber olan “acı süs biberi” kullanılmaktadır. Acılık miktarına göre şalgam suyunun üçte biri veya altıda biri olmak üzere iki türlü acı süs biberi kullanılabilir. Kullanılan malzeme, acı süs biberi turşusunun suyudur. Ancak bu acı biber suyu, uzun süre şalgam ile birlikte kalırsa şalgamın bozulmasına neden olabilir bu yüzden, şalgam içilmeden kısa bir süre önce ilave edilmelidir. Ancak günümüzde üretilen hazır şalgamlarda birtakım koruyucu maddeler ile bu etkinin önüne geçilmiştir.
 
Adana Şalgam ile ilgili bir başka gelenek de şalgam ile birlikte bir – iki parça siyah havucun verilmesidir. Şalgamın mayalanma sürecinde şalgam suyunun içinde bulunan bu havuçlara “şalgamın tanesi” denilir. Bu havuçların şalgam ile birlikte ikram edilmesi bir gelenek haline gelmiştir.
 
Adana Şalgam suyunun sağlığa birçok faydası bulunsa da içerdiği tuz miktarı sebebiyle tansiyon, şeker hastalığı olanlarda ve hamile kadınlarda olumsuz etkilere yol açabildiği için, ölçülü tüketmekte fayda vardır.
 
 
 
ŞALGAMIN FAYDALARI İLE İLGİLİ YAZILAR
 
 
   BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
 
100% Complete
5
100% Complete
0
100% Complete
4
100% Complete
0
100% Complete
0
100% Complete
3
100% Complete
0
   FACEBOOK YORUMLARI
 
   KEYF-İ YOLDAŞ ÜYELERİNİN YORUMLARI
 
Hiç yorum yapılmamış.
Yorum Yaz
 
 
KATEGORİLER
INSTAGRAM
 
EN ÇOK OKUNANLAR